Czy psychoterapia jest skutecznym lekiem na całe zło?

Psychoterapia jest techniką terapeutyczną obejmującą szerokie spektrum technik i metod służących leczeniu różnych schorzeń o podłożu oraz charakterze psychologicznym. psychoterapia Kraków (więcej szczegółów tutaj: http://opoczynska-morasiewicz.pl/oferta/diagnostyka-i-terapia/) opiera się na zbiorowym lub też indywidualnym kontakcie międzyludzkim.

Tak jak nie chcielibyśmy trafić pod nóż rzekomego chirurga na stole operacyjnym, nie powierzajmy swoich problemów w ręce przypadkowych, niewykwalifikowanych w tym celu osób. Efekty takich działań mogą być ponieważ bardzo przykre i nie do naprawienia.

Często kreujemy się na kogoś, kim w praktyce nie jesteśmy, a tym samym konsekwentnie ukrywamy nieprzyjemne dla nas myśli i doznania, które nieświadomie dla nas wpływają bezpośrednio na nasze obecne determinując to, kim jesteśmy i jak żyjemy.

Pomoc w ramach terapii psychologicznej może być niesiona zarówno przez psychoterapeutę, lub przez psychologów, pedagogów i innego rodzaju grupy terapeutyczne. O ile więc w pierwszym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistą terapią psychologiczną, to w drugim przypadku, z z punktu widzenia fachowców mamy do czynienia z niesieniem wsparcia psychospołecznego.

Proces psychoterapeutyczny jest zazwyczaj procesem długotrwałym, w relacji od problemu trwać może od paru miesięcy do – w skrajnym przypadku – nawet kilkunastu lat. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii psychologicznej warto uświadomić sobie, że konieczna jest z naszej strony determinacja, by ten proces ukończyć, a nie przerwać go po kilku spotkaniach, gdy w rzeczywistości dopiero możemy rozpoznawać źródło naszych kłopotów. Uświadomienie sobie tego, z czym się zmagamy, jest pierwszym krokiem ku uleczeniu swojej psychiki. Jak w każdej sferze życia, warto najpierw poznać swojego wroga, żeby później przygotować się do walki z nim i zgromadzić w tym celu potrzebny arsenał.

gabinet psychiatryczny krakówWięcej informacji dostępnych na tej stronie: http://www.depresja.org/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s